Öz Otocam Servis » OtoCam » Temperli Cam
Facebookta Paylaş

 

Temperli Cam

Ekleyen: ARG Tarih 17-09-2013, 13:56

 

 


Temperli Cam

  • Yatay hat üzerinde camın dış yüzeyine basınç gerilimi ve ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için yüksek sıcaklıkta ısıtma ve hava yardımı ile ani soğutma yapılarak üretilir.
  • Cam dayanımını ve ısı gerilimlerine karşı direnci artırır.
  • Kırılma anında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azaltır. Bu nedenle emniyet camı olarak ta da kullanmak mümkündür.

 

Temperleme, camın diğer özelliklerini değiştirmeden, darbe, basınç ve ısıl gerilmelere karşı direncini arttırmak için uygulanan işlemdir.
Temperlenmiş cam, normal cama göre 5 kat daha fazla darbelere dayanıklılık kazanır. Temperleme işlemi, camın özel fırınlarda erime noktasına yakın bir sıcaklığa (625-645°C) kadar kontrollu olarak ısıtılıp, aniden basınç altında soğutularak sertleştirilmesini sağlayan bir sistemdir. Temperli cam, kırıldığında küçük parçalara bölünerek tamamen zararsız hale gelir.Üretim aşamasında kontrolleri (ECE-R43) standardına göre yapılır.
kırıldığı zaman zar büyüklüğünde parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından güvenlik camı olarak kullanıma uygundur. 
Temper işleminden sonra camlara herhangi bir kesim,delik delme,kenar ve yüzey işlemi yapılamaz.(kumlama hariç)


Kullanım Alanları


Cam kapılar ve cam dışı cephe sistemleri
Kamu alanları camlamaları
Yoğun hareketli alanlarındaki camlamalar
Güneş kolektörleri Camda

 

Detaylı bilgi almak için aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

TELEFON : 0216 306 15 83   FAX : 0216 353 22 35    GSM : 0535 429 73 33

Sosyal Ağlarda Paylaş

                                            

 
 K a s k o l u    A r a ç l a r ı n ı z ı n    H a s a r l ı    C a m l a r ı n ı    Ü c r e t s i z    D e ğ i ş t i r i y o r u z